Bredband och TV

Föreningen har gruppavtal för bredband (fiber) och TV via Tele 2, tidigare Com Hem, det är också Tele2 som levererar fastigheternas bredbandsnät.

Gruppavtal Tele2 Internet 

Eftersom vårt tidigare avtal med Tele2 har gått ut, har föreningen förhandlat med Tele2 som en enhetlig grupp med potentiellt 252 nya kunder, istället för att alla förhandlar var för sig. 

2025 blev installationen av fiber klar. Vårt nya gruppavtal innebär att alla boende får tillgång till bredband med hastigheten 1000/1000. Föreningen står för kostnaden, det blir alltså inget extra tillägg på avgiften eller hyran. 

Det är viktigt att alla kontaktar Tele2 för att anmäla sig för att ta del av detta avtal. Man har ett personligt avtal trots att det är ett gruppavtal, man måste därför kontakta Tele2 för att aktivera och för att få en router.  Ring tele2 på 0775-17 17 20 (öppetider vardagar 08:00-19:00 och lördagar 09:00-15:00). Grundutbud TV och Telefoni ingår också.

Det är också Tele2 du i första hand vänder dig till vid fel och störningar när det gäller bredband och TV.

Nu är allt i tv-utbudet digitaliserat. Vad det innebär kan du läsa mer om här.